Na przełomie jesieni i zimy 2020/2021 r. zgłosiła się do nas grupa klientów poszkodowanych atakami cybernetycznymi spowodowanymi korzystaniem z nieuczciwych platform inwestycyjnych na rynku forex i kryptowalut, takimi jak np. Global Maxis (ale nie tylko).

Wskutek przejęcia danych osobowych i danych autoryzacyjnych klientów polskich banków przez grupę przestępczą dokonano na szkodę ludności masowych włamań do bankowości elektronicznej skutkujących zaciągnięciem kredytów i pożyczek, a następnie wyprowadzeniem wyłudzonych środków liczonych w milionach złotych na giełdy kryptowalutowe.

Naszym klientom rekomendowaliśmy, aby nie spłacali zaciągniętych na ich dane zobowiązań. Mecenas Patryk Przeździecki apelował w telewizji Polsat na antenie programu „Państwo w Państwie”, aby klienci banków absolutnie nie spłacali tych zobowiązań (link do odcinka programu).

W przypadku szeregu klientów udało nam się już doprowadzić do zawarcia ugód między bankami bez kierowania spraw na drogę sądową.

Jednakowoż, z satysfakcją informujemy, że w dniu 18 stycznia 2022 r. Sąd Rejonowy w Staszowie (sygn. akt. I C 242/21) całkowicie oddalił powództwo Banku Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski przeciwko naszemu klientowi o zapłatę należności z umowy pożyczki.

Oddalając powództwo Banku PKO BP Sąd uzasadnił w ustnych motywach, że pomimo dobrowolnego zainstalowania przez klienta Banku aplikacji AnyDesk (tzw. zdalny pulpit) i dobrowolnego przekazania danych osobowych grupie przestępczej, klienta nie obciążają w jakimkolwiek zakresie należności z zaciągniętej pożyczki. Pomimo, że zdaniem Sądu klient zachował się lekkomyślnie, Bank nie zapewnił należytych procedur ostrożnościowych i nie zabezpieczył klienta przed wyłudzeniem.

W podobnych sprawach mamy bardzo wysoką skuteczność – sięgającą blisko 100%.

Jeżeli utraciliście Państwo środki wskutek wyłudzenia pożyczki (kredytu) lub nieautoryzowanych transakcji płatniczych, Kancelaria z dużym prawdopodobieństwem będzie w stanie zaproponować skuteczne rozwiązanie Państwa problemu.

Wygrywamy z PKO BP S.A. – Bank sam spłaci kredyty i pożyczki wyłudzone przez cyber-przestępców z Global Maxis