C146341444_245138660402504_7708117546246117918_nzas pandemii koronawirusa COVID-19 to okres wzmożonej  aktywności nielegalnych platform para-inwestycyjnych oferujących obrót na rynku forex i kryptowalut. W ostatnim czasie znaczna liczba wyłudzeń dokonywana jest między innymi poprzez następujące podmioty:

  • Solid Invest (https://www.solidinvest.co/) – spółka: Grey Matter Enterprise Ltd.
  • Global Maxis (https://globalmaxis.com/),
  • BInvesting (https://binvesting.com/),
  • LexaTrade (https://lexatrade.com/pl

Z aktualnym schematem działania grup przestępczych można zapoznać się m.in. w naszym wpisie z września 2020 r. poświęconym platformie GlobalMaxis (http://serwer2014706.home.pl/autoinstalator/wordpress/global-maxis-oszustwo/). Oszustwa  dokonywane są zwykle przy wykorzystaniu giełd krypto-walut (najczęściej: Kraken, Bitbay, Coinbase, Binance) oraz szeregu kont bankowych operowanych przez tzw. słupów, którzy często nawet nieświadomie podejmują współpracę z grupą przestępczą.

Mimo wyrafinowanego technicznie schematu oszustwa Kancelaria w wielu przypadkach skutecznie odzyskała środki na rzecz osób poszkodowanych.

Jak wyjaśnia mec. Patryk Przeździecki dla tygodnika ANGORA: Grup jest wiele, lecz podział zadań podobny; na szczycie każdej grupy jest właściciel. Gruby Miś zna doskonale proceder, wykłada kasę, w jednym z rajów podatkowych zakłada spółkę i buduje strukturę. Niezwykle ważny sektor informatyczny odpowiada za budowanie podstawy – atrapy do złudzenia przypominającej platformę wymiany z dostępnymi online kontami klientów i zmieniającymi się na bieżąco wykresami cen aktywów. Gruby Miś nie oszczędza też na sztabie psychologów: ci opracowują scenariusze manipulacyjne i tworzą podręczniki szkoleń dla pracowników niższego szczebla. Na pierwszej linii klienta „obrabia” dział pozyskania, potem przejmują go wyższej klasy fachowcy tzw. dział retencji. Ci pierwsi wypytują o wiedzę na temat rynku finansowego i oczekiwań, zarobki, dzieci i rodzinę. Dzięki temu przyjmujący kontakt pracownik „działu retencji” wie już o konkretnym człowieku sporo i może wybrać optymalny scenariusz manipulacji. Na jednego działa łagodna perswazja, inny potrzebuje bardziej zdecydowanej zachęty, potrząśnięcia emocji- tłumaczy Patryk Przeździecki (…) jako adwokat od wielu już lat specjalizuje się w walce z działającymi na rynku finansowymi oszustami.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu „Dopasować klucz do każdego” w tygodniku ANGORA, wydanie z 31 stycznia 2021 (źródło zamieszczonych cytatów).

Poniżej zamieszczamy fragment artykułu:

dopasować klucz

 

mec. Patryk Przeździecki dla ANGORA o oszustwach inwestycyjnych: Solid Invest, Global Maxis, BINVESTING, LexaTrade i innych platformach obrotu